ZISTITE V JEDNODUCHOM KVÍZE,
ČI PORAZÍTE HPV

Pripravili sme pre vás jednoduchý kvíz o ochoreniach spôsobených vírusom HPV a ich prevencie. Je dôležité poznať ochorenia spôsobené vírusom HPV, ktorý môže spôsobiť napr. rakovinu krčka maternice, vagíny, konečníka aj genitálne bradavice. Každý deň je na Slovensku diagnostikovaná rakovina krčka maternice cca u dvoch žien. Dobrá správa je, že prevencia a očkovanie proti ochoreniam spôsobeným vírusom HPV u dospelých sú účinné a majú zmysel. V kvíze nájdete na jednom mieste všetky dôležité informácie o ochorení krčka maternice a mýtoch, ktoré sa s ním spájajú. Skúste si kvíz vyplniť a zistite, čo ste ešte o ochoreniach spojených s HPV nevedeli.

VYHODNOTENIE:

Dobre, tieto otázky boli trochu zložité... O HPV koluje veľa mýtov – zdá sa, že ste sa s mnohými z nich stretli. Je na čase to zmeniť. Urobte si pohodlie a prezrite si všetky správne odpovede. Taktiež sme si pre vás pripravili zopár faktov o HPV na týchto stránkach, aby ste sa mohli lepšie starať o svoje zdravie a kvalitu svojho života, prípadne sa o možnostiach prevencie infekcie HPV porozprávajte so svojím lekárom.

O infekcii HPV a jej dôsledkoch už niečo viete, no zdá sa, že by stálo za to vyvrátiť niekoľko ďalších mýtov, s ktorými ste sa stretli. Prejdite si všetky správne odpovede, aby ste sa lepšie zorientovali v téme HPV, a tak sa mohli lepšie starať o svoje zdravie a kvalitu vášho života. Ak ste premýšľali o očkovaní proti HPV, neváhajte a porozprávajte sa so svojím ošetrujúcim lekárom o možnostiach prevencie infekcie HPV.

Výborne. Viete veľa o HPV a nebezpečenstvách, ktoré s ním súvisia. Bohužiaľ, len málo ľudí má také znalosti ako vy. Ak poznáte niekoho, komu by ste chceli tento kvíz odporučiť, určite neváhajte a prepošlite mu ho. A ak ste ešte neboli očkovaná/očkovaný proti HPV, porozprávajte sa o prevencii infekcie HPV a očkovaní so svojím ošetrujúcim lekárom.

 1. HPV and Cancer. National Cancer Institute website. Aktualizované: január 2021. Citované: október 2021.
 2. HPV and Cancer. American Cancer Society website. Aktualizované: júl 2020. Citované: október 2021.
 3. Human Papillomavirus (HPV). Genital HPV Infection - Fact Sheet. Centers for Disease Control and Prevention website. Aktualizované: január 2021. Citované: október 2021.
 4. Humane Papillomaviren (HPV). Bundesamt für Gesundheit BAG website. Aktualizované: október 2021. Citované: október 2021.
 5. Epidemiology and Prevention of Vaccine-Preventable Diseases (Pink Book). 14th edition. Chapter 11: Human Papillomavirus. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) 2021. Aktualizované: august 2021. Citované: október 2021.
 6. Human Papillomavirus (HPV). Cancers Caused by HPV. Centers for Disease Control and Prevention website. Aktualizované: október 2021. Citované: október 2021
 7. https://ecis.jrc.ec.europa.eu. Dáta citované 11.8.2021.
 8. HPV-Infektionen: Übertragung, Symptome, Behandlung, Vorbeugung. Sexuell übertragbare Infektionen STI. Verein Lilli website. Citované: október 2021.
 9. World Health Organization. Questions and answers about HPV vaccination. Zverejnené: 2017. Citované: jún 2021.
 10. Condom Fact Sheet In Brief. Centers for Disease Control and Prevention website. Aktualizované: september 2021. Citované: október 2021.
 11. ECIS - Incidence and mortality 2020
 12. Human Papillomavirus (HPV). HPV Vaccine Information For Young Women. Centers for Disease Control and Prevention website. Aktualizované: december 2016. Citované: október 2021.
 13. Human Papillomavirus (HPV). HPV Vaccine. Centers for Disease Control and Prevention website. Aktualizované: júl 2016. Citované: október 2021.
 14. National Cancer Institute. HPV and Cancer. [cit. 8. 8. 2022].
 15. Human Papillomavirus (HPV) Vaccines. National Cancer Institute website. Aktualizované: máj 2021. Citované: október 2021.
 16. Gardasil 9, 06/2023. Detail lieku | ŠÚKL (sukl.sk)

SK-NON-00746
Dátum vypracovania: september 2022