MÝTUS 1: KEĎ SA MOJE DIEŤA NESŤAŽUJE NA PROBLÉMY, HPV ANI RAKOVINU MAŤ NEMÔŽE.

FAKT:

Vírus niekedy „spí“ a rakovina krčka maternice nemá v počiatočných štádiách žiadne príznaky. Nádor sa môže prejaviť aj o 15 rokov. Nebolí, nesvrbí, nie je vidieť. Genitálne bradavice sú však voľným okom viditeľné príznaky, ktoré by ste nemali ignorovať.

MÝTUS 2: OČKOVANIE PROTI HPV U TEENAGEROV – TO JE PRÍLIŠ SKORO

FAKT:

Je veľmi dôležité očkovať teenagerov pred prvým kontaktom s HPV vírusom, čiže pred ich sexuálnym debutom, po ktorom veľmi rýchlo stúpa riziko, že sa stretnú s HPV vírusom. Zaočkovanie v tejto kategórii vedie k výraznejšej imunitnej odpovedi a vyššej tvorbe protilátok. Ekonomický aspekt – od 9 do 14 rokov stačia 2 dávky, ktoré zabezpečia dostatočnú ochranu. Očkovanie je v SR plne hradené zo zdravotného poistenia pre 12-ročné deti.

MÝTUS 3: OČKOVANIE PROTI HPV U CHLAPCOV NEMÁ ZMYSEL

FAKT:

S HPV sa stretne asi 80 % sexuálne aktívnej populácie bez rozdielu pohlavia. HPV sa netýka len rizika vzniku rakoviny krčka maternice, ale môže spôsobiť ďalšie onkologické ochorenia v anogenitálnej oblasti, ktoré sa týkajú chlapcov, ako napríklad rakovinu konečníka, ale aj iné ochorenia - genitálne bradavice. Na rozdiel od rakoviny krčka maternice pre mužov nie je k dispozícii test na prítomnosť HPV, resp. prítomnosť HPV infekcie, ktorý by problém včas rozpoznal, a preto dôsledky HPV infekcie bývajú často odhalené neskoro.

MÝTUS 4: V RODINE RAKOVINU KRČKA MATERNICE NEMÁME, NIE JE SA ČOHO BÁŤ.

FAKT:

Niektoré druhy rakoviny nie sú dedičné a táto patrí medzi ne. Nezáleží na rodinnej anamnéze, iba na prítomnosti vírusu HPV, ktorý môžu prenášať obe pohlavia. Nákaze viete jednoducho predísť, pretože sa pred ním dá efektívne chrániť očkovaním proti HPV a pravidelnými preventívnymi prehliadkami so skríningom u gynekológa.

MÝTUS 5: V DOSPELOSTI JE UŽ NA OČKOVANIE PROTI HPV NESKORO.

FAKT:

Chrániť sa pred možným onkologickým ochorením vyvolaným HPV je dôležité a má zmysel aj v staršom veku. Infikovať sa HPV infekciou je možné v každom veku. Očkovanie proti HPV a pravidelný skríning cervixu sú najúčinnejšou prevenciou pred rakovinou krčka maternice.

Chráňte seba a svoje deti
očkovaním proti HPV

PRE KOHO
JE OČKOVANIE URČENÉ?

Článok podporený spoločnosťou Merck Sharp & Dohme

SK-NON-00751
Dátum vypracovania: august 2022