Ľudský papilomavírus (HPV) je infekčný vírus, ktorý sa šíri pohlavným stykom a je taký bežný, že sa s ním stretne skoro každý (80 percent sexuálne aktívnych ľudí). Je takisto najčastejšou sexuálne prenosnou infekciou. Infikovať HPV vírusom sa nemusí vaša dcéra alebo syn len pri pohlavnom styku, infekcia sa prenáša aj bežným kontaktom s kožou alebo sliznicou osôb infikovaných vírusom HPV. Existuje viac ako 150 typov tohto vírusu. Niektoré sú neškodné, no iné spôsobujú rakovinu.

Niektoré typy HPV nespôsobujú vôbec nič, človek ani nemusí vedieť, že ich má. Netreba ich liečiť, zmiznú len tak.

Približne 30 typov HPV postihuje oblasť genitálií. Niektoré z nich spôsobujú genitálne bradavice. Genitálne bradavice sa dajú liečiť, no nie je to práve príjemný pocit. Ani pohľad.

Pozor!
Infekcia HPV vírusom
nemusí mať žiadne príznaky.

Ako sa šíri HPV? Ako mu predchádzať?

Prenášačmi HPV sú muži aj ženy. Preto pomôže úprimná, aj keď možno nie až tak príjemná debata o tom, čo to HPV vlastne je a ako sa vaše dieťa proti tomuto vírusu môže chrániť.

Mohlo by vás zaujímať, že vírus sa prenáša nielen všetkými formami sexuálneho styku, ale aj dotykom slizníc. Účinná prevencia je dostupná vo forme preventívnych prehliadok u gynekológa a urológa (u dospelých) prípadne vo forme očkovania pre všetky vekové skupiny.

Aké dôsledky má nákaza HPV?

HPV môže len tak zmiznúť, ale tiež dokáže spôsobiť rakovinu krčka maternice, vagíny, vulvy alebo konečníka, či zapríčiniť vznik genitálnych bradavíc.

Ale dá sa to nejako riešiť, či?

Áno. HPV je jediný rakovinotvorný vírus, proti ktorému existuje účinná prevencia:

  • pravidelné preventívne prehliadky u gynekológa pre ženy
  • preventívne prehliadky u urológa pre mužov
  • očkovanie pre všetky vekové skupiny
  • očkovanie pre deti je ideálne pred sexuálnym debutom
  • očkovanie proti HPV je hradené zo zdravotného poistenia pre 12 až 14-ročné deti

Očkovanie funguje na konkrétne typy vírusov a dokáže človeka chrániť pred tými, ktoré spôsobujú genitálne bradavice a nádorové ochorenia pohlavných orgánov. Ďalším dôležitým spôsobom, ako sa chrániť pred rizikami ochorenia HPV, je preventívna gynekologická prehliadka, na ktorej sa ženám štandardne vykonáva tzv. Pap test/cytológia. HPV test je nová, moderná metóda, ktorá zisťuje prítomnosť vysokorizikových typov HPV infekcie. Používa sa na skríning rakoviny krčka maternice a k určeniu rizika prekancerózy (stavu pred rakovinou) u žien. Vďaka analýze DNA vírusu zo steru krčka maternice je možné presne určiť prítomnosť vírusu a stanoviť mieru ohrozenia rakovinou. Na rozdiel od tradičnej cytológie tento test umožňuje zistiť prítomnosť infekcie HPV oveľa skôr, než môžu byť v dôsledku pôsobenia pozorovateľné prednádorové alebo nádorové zmeny na bunkách krčka maternice. Prečítajte si viac na mamejednadruhu.sk

Čo by ste mali vedieť o očkovaní:

Je vhodné pre dievčatá, aj pre chlapcov.

Oplatí sa aj vtedy, ak sa už vaše dieťa s HPV stretlo. Môže sa totiž nakaziť znova.

Očkovanie proti HPV vírus nelieči, ale môže ochrániť pred rozvinutím istých typov následkov a pred novými typmi vírusov.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a Centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (CDC) považujú očkovanie za bezpečný spôsob ochrany pred vírusom HPV.

Do tela sa neočkujú mŕtve vírusy tak, ako si ľudia často myslia. Ide len o ich napodobeniny, takzvané VLP (virus like particles). Áno, ďalšia skratka. Dôležité však je, že vakcína nemôže nikdy spôsobiť rakovinu krčka maternice, pretože neobsahuje DNA vírusu.

Čo musíte
vedieť
o víruse HPV

1. Obávaný rozhovor o ochrane nestačí, kondóm nepomôže

Kondóm nepokryje celý povrch genitálií. Na prenos totiž stačí akýkoľvek dotyk pohlavných orgánov so sliznicou.


2. Na pohlaví nezáleží

Nakaziť sa nemusí len dievča. HPV ohrozuje aj chlapcov. Aj chlapci aj dievčatá môžu trpieť dôsledkami nákazy vírusom HPV a takisto vírus prenášať.


3. Očkovanie je vhodné pre ňu aj preňho

Rovnako zaberá u dievčat ako aj u chlapcov. Ideálne je nechať dieťa zaočkovať vo veku od 9 do 14 rokov, a najmä v období, keď ešte nie je sexuálne aktívne. Oplatí sa to však aj vtedy, keď už má mládež niečo za sebou. Očkovanie proti HPV je pre 12 až 14-ročné deti hradené zo zdravotného poistenia.


4. Prečo dať proti HPV zaočkovať chlapca?

Očkovanie nechráni iba proti rakovine krčka maternice. Je tiež prevenciou genitálnych bradavíc a možných onkologických ochorení asociovaných s HPV aj u mužov.

Rozhodla som sa dať dieťa
očkovať. Ale čo teraz?

Očkovanie detí vykonáva detský lekár. Vakcíny proti HPV sú viazané na lekársky predpis. Očkovanie proti vírusu HPV je pre 12 až 14-ročné deti hradené zo zdravotného poistenia.

Množstvo potrebných injekcií závisí od veku vášho dieťaťa. Od 9 do 14 rokov sú to dve dávky v šesťmesačnom intervale. Ak už má vaša ratolesť viac ako 15 rokov, dostane 3 dávky, druhú po dvoch a tretiu po šiestich mesiacoch.

SK-NON-00753