MÝTUS 1

Keď sa moje dieťa nesťažuje na problémy, HPV ani rakovinu mať nemôže.

Vírus niekedy „spí“ a rakovina krčka maternice nemá v počiatočných štádiách žiadne príznaky. Nádor sa môže prejaviť aj o 15 rokov. Nebolí, nesvrbí, nie je vidieť.

MÝTUS 2

V rodine rakovinu krčka maternice nemáme, nie je sa čoho báť.

Niektoré druhy rakoviny nie sú dedičné a táto patrí medzi ne. Nezáleží na rodinnej anamnéze, iba na prítomnosti vírusu HPV.

MÝTUS 3

Očkovanie proti HPV tak, ako aj ostatné, spôsobuje oslabenie imunity a autizmus.

Tieto tvrdenia odborníci vyvrátili, a to dokonca niekoľkokrát. Američania dokonca zistili, že dávka očkovania obranyschopnosť organizmu naopak posilňuje.

MÝTUS 4

Vakcíny proti HPV môžu vyvolať HPV ochorenie, napr. rakovinu krčka maternice.

Vakcíny proti HPV neobsahujú oslabené ani mŕtve vírusy, ale iba ich napodobeniny, ktoré obsahujú len povrchové častice HPV vírusov, nie ich gény. Vakcíny proti HPV teda nemôžu spôsobiť HPV asociované ochorenie. Vakcíny proti HPV už majú za sebou viac ako 20 rokov klinického vývoja a skúseností. Na základe výsledkov klinických štúdií i všetkých doterajších skúseností sú považované za dostatočne preskúmané.

Vo svete už bolo podaných viac ako 270 miliónov dávok vakcín proti HPV. Vakcíny schválili a ich bezpečnosť opakovane potvrdili svetové zdravotnícke organizácie a organizácie vykonávajúce dozor nad bezpečnosťou liekov.

MÝTUS 5

Bradavice sa objavujú iba v genitálnej oblasti

Žiaľ, nesprávne. Bradavice na rukách a nohách môžu byť tiež výsledkom infekcie HPV. Približne 30 z viac ako 150 typov vírusov HPV postihuje oblasť genitálií, zatiaľ čo iné typy môžu postihnúť iné časti tela.

MÝTUS 6

Muži môžu prenášať HPV bez akýchkoľvek príznakov

Pravda. Keďže vírus môžu prenášať muži aj ženy a určité príznaky, ako napríklad genitálne bradavice, sa môžu vyskytnúť u oboch pohlaví. Vo väčšine prípadov však infekcia zostáva bez povšimnutia.

MÝTUS 7

Len orálny sex ma ochráni

Nesprávne. HPV sa môže prenášať aj kontaktom cez sliznice alebo kožu, vrátane prenosu pri orálnom sexe. Bezpečnejší sex môže znížiť riziko nákazy, ale ani kondómy neposkytujú dostatočnú ochranu.

MÝTUS 8

Neexistuje žiadna liečba genitálnych bradavíc

Sčasti nepravdivé. Bradavice možno liečiť napríklad krémami a v niektorých prípadoch je možné ich odstrániť. Asi 30 % genitálnych bradavíc zmizne do štyroch mesiacov od ich počiatočného výskytu. Väčšina genitálnych bradavíc sa zvykne vrátiť do troch mesiacov od ukončenia počiatočnej liečby, aj keď bol použitý správny liečebný postup.

MÝTUS 9

Príznaky infekcie HPV sú voľným okom neviditeľné

Je pravda, že infekcia HPV nemusí mať žiadne príznaky. Genitálne bradavice sú však príznaky, ktoré by ste nemali ignorovať. Vyzerajú ako ploché lézie, hrbolčeky alebo výčnelky a môžu sa objaviť na vulve, krčku maternice, vagíne alebo blízko konečníka.