Fakt, že vírus HPV je zodpovedný za takmer všetky prípady rakoviny krčka maternice, je už dlhodobo overená skutočnosť. Napriek tomu, že rakovina krčka maternice je najčastejšie sa vyskytujúcou rakovinou spôsobenou vírusom HPV, nie je to jediné ochorenie, ktorú tento vírus vyvoláva. HPV infekcia sa týka rovnako mužov, žien aj detí.

Ľudský papilomavírus – HPV (Human Papillomavirus) je infekčný vírus, ktorý sa prenáša sexuálnym stykom, ale aj kontaktom slizníc. Je taký bežný, že sa s ním za život stretne skoro každý. Existuje viac ako 200 typov tohto vírusu. Niektoré sú neškodné, iné môžu spôsobiť rakovinu.

Aké môžu byť následky nákazy HPV vírusom?

  • HPV môže spôsobiť rakovinu krčka maternice, ale aj iné nádory, napr. rakovinu vulvy, vagíny alebo konečníka, tiež môže byť príčinou genitálnych bradavíc.
  • S výnimkou rakoviny krčka maternice, na tieto typy rakovín neexistuje žiadny skríningový program, ktorý by problém včas rozpoznal, a preto bývajú odhalené neskoro.
  • HPV môže spôsobiť rôzne typy rakoviny aj dlhú dobu po nákaze vírusom.
  • HPV sa môžu nakaziť aj muži, u ktorých vírus môže spôsobiť rakovinu konečníka alebo genitálne bradavice.

Aké sú formy prevencie?

U dospelých sú účinnou prevenciou preventívne prehliadky u gynekológa, resp. urológa.

U detí je účinnou prevenciou očkovanie.

Kto môže byť očkovaný?

  • Vakcína proti HPV je vhodná pre obe pohlavia.
  • Očkovanie pre deti je ideálne pred sexuálnym debutom.
  • Očkovanie proti HPV je hradené zo zdravotného poistenia pre 12 až 14-ročné deti.
  • Účinnosť očkovania je dokázaná aj v prípade aplikácie sexuálne aktívnym ľuďom.
  • Ak už je človek nakazený jedným typom HPV, očkovacia látka ho ochráni pred zvyšnými HPV typmi obsiahnutými vo vakcínach proti HPV.

O prevencii pred HPV
sa informujte u svojho lekára

Dôležitou prevenciou u žien je pravidelný skríning u gynekológa. Pri ňom však lekár môže zistiť problém, až keď je na svete. U mužov, bohužiaľ nie sú dostupné skríningy na odhalenie HPV vírusu.

O očkovaní, ako forme prevencie, je dobré sa poradiť s lekárom, ktorý pacientovi vysvetlí, ako funguje a pred čím chráni. Ak rodič rieši očkovanie proti HPV svojej dcéry alebo syna, mal by sa poradiť s pediatrom. Dospelým ženám zas poradí gynekológ. Muži, ktorí sa rozhodnú pre prevenciu, by sa mali poradiť s praktickým lekárom, či urológom. Ak máte na výber z viacerých vakcín, je vhodné siahnuť po tej so širokou ochranou.

PRE KOHO JE OČKOVANIE? arrow

SK-NON-01274
Dátum vypracovania: máj 2024